Jak prawidłowo podłączyć pralkę? Krótki poradnik krok po kroku

| 0 Komentarzy
Chcesz się dowiedzieć, jak zamontować pralkę w domu? Sprawdź nasz poradnik dotyczący montażu pralki.

Montaż pralki nie jest przesadnie skomplikowany, zobacz jak do tego się przygotować i sprawnie podłączyć pralkę.

Polecane pralki

Przygotowanie pralki do montażu

Montaż pralki automatycznej można zlecić profesjonaliście lub wykonać go samodzielnie. Zaletą drugiego z wymienionych rozwiązań jest duża oszczędność kosztów. Warto je wybrać w szczególności wtedy, gdy masz talent do majsterkowania oraz naprawiania domowych sprzętów i nie boisz się instrukcji, które są skomplikowane pod względem technicznym. Jak zamontować pralkę bez pomocy fachowca? Wystarczy, że poznasz kilka ważnych zasad i dokonasz tego szybko i bezpiecznie.

Pierwszą kwestią, o którą musisz zadbać podczas montażu urządzenia do prania, jest szczegółowe zapoznanie się z instrukcją obsługi pralki. Dokument zawiera wszystkie kluczowe informacje na temat sprzętu – nie tylko związane z jego działaniem, ale i montażem oraz późniejszą pielęgnacją i eksploatacją. Znajdziesz tam liczne schematy i porady dotyczące tego, jakich narzędziu użyć, a także, od czego zacząć podłączanie pralki. Przejrzyj więc skrupulatnie instrukcję i dopiero wtedy możesz przystąpić do pracy.

Wybór odpowiedniego miejsce, sprawdź odległość od przyłączy

Gdy już zapoznasz się z instrukcją, kolejny krok to wybór miejsca, w którym ma zostać zamontowana pralka. Bardzo istotna jest wysokość odpływu – powinien on zostać zlokalizowany w takim miejscu, by rury dosięgały zarówno do pralki, jak i do wody. Zalecamy, by umieścić go około 60-100 cm nad podłogą. Jeśli montaż węża odpływowego sprawia Ci trudności, niestety trzeba zmienić miejsce lub dokupić odpowiednie przedłużenia. W ostateczności możesz zamówić nowego węża, o właściwej długości.

W przypadku, gdy posiadasz małe mieszkanie, polecamy montaż pralki z silnikiem inwerterowym lub pralkę slim. Urządzenie pozwoli Ci robić pranie bez emitowania nadmiernego hałasu, dzięki czemu nie będzie ono uciążliwe dla pozostałych domowników przebywających w domu. Dodatkowe atuty to kompaktowe rozmiary oraz ergonomiczny charakter. Nie dość, że sprzęt zmieści się w każdej łazience/kuchni, to jeszcze jest to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą znacznie obniżyć rachunki za wodę i energię elektryczną.

Podłączenie pralki do odpływu

Gdy już wiesz, gdzie zlokalizowana będzie pralka, kolejny krok to montaż odpływu wody z pralki. Polecamy podłączenie odpływu pralki do rury prowadzającej do instalacji wodno-kanalizacyjnej. Inna opcja to podłączenie pralki do znajdującej się obok niej umywalki, a konkretnie – jej syfonu. W tym celu musisz dokupić syfon z dodatkowym wejściem na przewód odpływowy pralki. Alternatywa to podłączenie węża odpływowego do wanny lub kabiny prysznicowej. Tego sposobu jednak nie polecamy, z uwagi na jego mało praktyczny charakter.

Wypoziomowanie pralki

Gdy pralka otwierana od góry lub pralka otwierana od przodu została już zamontowana, trzeba ją jeszcze starannie wypoziomować. W tym celu ustaw na urządzeniu poziomicę. Sprawdź stopień wypoziomowania na wskaźniku i następnie wyreguluj nóżki pralki tak, by stała ona na podłodze równo. Rozwiązanie to pozwoli zminimalizować drganie sprzętu podczas pracy i tym samym – zredukować poziom emitowanego przez pralkę hałasu.

Podłączenie wody do pralki

Co dalej? Kolejny krok to przyłącze wody do pralki za pomocą węża dopływowego. Jeśli wąż doprowadzający został wyposażony w elektrozawór, nie będziesz potrzebować żadnych dodatkowych sprzętów. Wykonując odpływ, zadbaj jedynie o to, by rura nie była pozaginana, ani też nadmiernie napięta. Jeśli brak elektrozaworu, musisz dokupić odpowiedni zawór odcinający do zimnej wody. W sprzedaży dostępnych jest kilka różnych modeli, z których najpopularniejsze są kątowe, kulowe oraz grzybkowe. Wybór zaworu dostosuj przede wszystkim do marki urządzenia i jego parametrów technicznych.

Jak podłączyć silnik od pralki?

Gdy zawór wody został zamontowany i umieściłeś rurę odpływową w dobrym miejscu, nadszedł czas na podłączenie urządzenia do prądu. W tym celu możesz wykorzystać fabryczny kabel z uziemieniem. Zalecamy podłączać pralkę bezpośrednio do uziemionego gniazdka, a nie do przedłużacza. Gotowe? Świetnie! Teraz zweryfikuj, czy pralka działa poprzez uruchomienie dowolnego programu czyszczącego. Zastosowanie trybu samoczyszczącego, jaki jest oferowany w wielu modelach pralek, pozwoli wypłukać sprzęt z fabrycznego zapachu, upewnisz się także, że pracuje on bezproblemowo.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 17:07
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.